Apartman ve site yöneticileri, WhatsApp gruplarından, aidat borçlularının isimlerini paylaşıyorlar. Site ve apartman ilan panolarına daire adı, isim ve miktar belirtilerek, aidat borç listesi asılıyor. Yöneticiler dikkat edin. Çünkü, bu şekilde aidat borçlusu ilanı suç sayılıyor.

Hürriyet yazarı Oya Armutçu, bugünkü köşesinde, “Aidat borçlu listesini kapıya asmayın” başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Aidat borcu olan site sakininin borcunu Whatsapp gruplarından ya da site içerisindeki panodan duyurmanın suç sayıldığını ifade eden Armutçu, Denizli’de bir site yöneticisinin bu yolla “sanık” olduğunu ve hapisle yargılandığını belirtti. “Kişisel verileri ifşa ettiği” iddiasıyla yönetici, Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet edildi.

Site yöneticisi ise mahkemede, suçlamalar için, “Ben 30 yıldan beri bu işi yapıyorum. Kendi adıma bir işlem yapmış değilim. Site adına borç miktarını WhatApp grubuna gönderdim. Panoya astık. Borcu olmamış olsaydı asılmazdı. Siteler kat maliklerin ödediği para ile döner. Bu paralar, ev sahibi …. Bey’in önceden kalan borçları” dedi.

Oya Armutçu’nun yazısı şu şekilde:

Apartman ve site yöneticileri, WhatsApp gruplarından, aidat borçlularının isimlerini paylaşıyorlar. Site ve apartman ilan panolarına daire adı, isim ve miktar belirtilerek, aidat borç listesi asılıyor. Yöneticiler dikkat edin. Çünkü, bu şekilde aidat borçlusu ilanı suç sayılıyor. Denizli’de bir site yöneticisi, aidat borçlularının listesini kapıya asınca sanık oldu. Profesyonel bir site yöneticisi olan bu kişi, Türk Ceza Kanunu’nun 136/1 maddesindeki “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçundan iki yıldan dört yıla kadar hapisle yargılanıyor.

Apartman ve site yöneticileri, WhatsApp gruplarından, aidat borçlularının isimlerini paylaşıyorlar. Site ve apartman ilan panolarına daire adı, isim ve miktar belirtilerek, aidat borç listesi asılıyor. Yöneticiler dikkat edin. Çünkü, bu şekilde aidat borçlusu ilanı suç sayılıyor.

Denizli’deki site yöneticisi, aidat borçlularının listesini WhatsApp’tan yayınlayıp sonra da site ilan panosuna asınca sanık oldu. Önce bu kişinin nasıl sanık olduğunu özetlemek istiyorum:

‘KİŞİSEL VERİLERİMİ İFŞA ETTİN’

Profesyonel site yöneticiliği yapan bu kişi, aidat borcunu ödemeyenlerin listesini önce sitenin WhatsApp grubundan yayınladı. Bu listede, aidat borcu olanların isimleri ve karşısında borç miktarı yer aldı. Daha sonra yönetici, listeyi sitenin ilan panosuna astı. Listede adı geçen bir site sakini ise “Kişisel verilerini ifşa ettiği” iddiasıyla yöneticiyi, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyet etti. Şikâyet dilekçesi şöyleydi:

“Oturduğum siteye ilişkin WhatsApp grubumuz vardır. Bu grupta borçluların listesi yönetici tarafından yayınlanmaktadır. Yönetici olan ………. grupta borçlu listesini yayınlayarak benim kişisel bilgilerimi ifşa etmektedir. Borç miktarı da hatalıdır. Bu şekilde bilgim ve rızam olmaksızın ismimin oturduğum dairenin numarasını içerir borç listesini grupta yayınlayan ……… isimli şahıstan şikâyetçiyim.”

SAVCILIK HAKLI BULDU

Savcılıkta ifade veren yönetici ise suç kastı olmadığını ve yönetici olarak görevini yaptığını savundu. Kişisel verileri ifşa iddiasını da reddetti. Bilim bakalım savcılık kimi haklı buldu? Şikâyetçiyi.

AİDAT BORCU KİŞİSEL VERİ

Aidat borç listesindeki, isim ve borç miktarının “kişisel veri” kapsamına girdiği, blok, daire numarası ile bu bilgileri yazmanın “Adresi bilgisinin paylaşılması” olduğu sonucuna varan savcılık, yöneticiye 12 Ocak’ta dava açtı.

2 YILDAN 4 YILA KADAR HAPİSLE DAVA

İlgili site yöneticisi, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 136/1 maddesindeki “Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçundan iki yıldan dört yıla kadar hapisle yargılanması talep edildi. Bütün yöneticileri ilgilendiren iddianamenin, sonuç bölümünü özetleyelim:

KİŞİYE AİT ADRESİN PAYLAŞILMASI ANLAMINA GELİR

“Müşteki başvurusunda …blok …numarada ikamet ettiği site yöneticisi şüphelinin site aidatına ilişkin borç listesini WhatsApp grubunda yayımladığı ve aynı listede kendisinin de ismiyle birlikte borç miktarının da yazılı olduğu haliyle yayımlanması nedeniyle şikayetçi olduğu. Şüphelinin görevini yaptığını beyan ederek suçlamayı kabul etmediği. Her ne kadar şüpheli görevini yaptığını beyan etmişse de kişilerin belirlenebilir tüm özelliklerinin kişisel veri kapsamında olduğu, A sitesi …blok  ..numaralı dairenin oturan kişilerin isimleri ile birlikte site panosunda yayımlanmasının söz konusu borç listesinde müşteki ve eşinin birlikte borçlu olarak yazılması kişinin ikamet ettiği blok bilgileri ile birleştiğinde kişiye ait adresin de paylaşılması anlamına gelmekte olup, şüpheli hakkında dava açmaya yeter şüphe oluşmuştur. Açıklanan nedenlerle, şüphelinin üzerine atılı suçtan dolayı yargılamasının yapılarak eylemine uyan TCK 136/1 maddesinden cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına iddia ve talep olunur.”

BAKALIM MAHKEME NE DİYECEK?

İlgili site yöneticisi, 8 Haziran’da Denizli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıktı. Mahkemede de yönetici olarak görevini yaptığını ve suçlamaları kabul etmediğini vurgulayıp bakın ne dedi:

“Ben 30 yıldan beri bu işi yapıyorum. Kendi adıma bir işlem yapmış değilim. Site adına borç miktarını WhatApp grubuna gönderdim. Panoya astık. Borcu olmamış olsaydı asılmazdı. Siteler kat maliklerin ödediği para ile döner. Bu paralar, evsahibi G. Bey’in önceden kalan borçları.”

Dava yeni adli yıla ertelendi. Bakalım mahkeme tüm profesyonel yöneticileri de ilgilendiren bu davada ne karar verecek.

No responses yet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba! Hukuki desteğe ihtiyacınız varsa hemen iletişime geçebilirsiniz.
%d blogcu bunu beğendi: